1 Haziran 2013 Cumartesi

Gaz Maskesi Yapımı

Efendim olayın teoriğine fazla girmeden 5-10 dakikada gaz maskesi filtresi nasıl yapılır anlatacağım:

Profesyonel gaz maskelerinde havayı temizleyen şey aktif karbon yani bildiğimiz odun kömürüdür. Çünkü sadece bir gram aktif karbonun yüzey alanı 500m2 mertebelerine çıkabilir bu da onun mükemmel bir adsorban olmasına neden olur. Yani içinden geçen pek çok şeyi sünger gibi emer.

Asidik ve bazik filtreleme yöntemleri de var ama onlar hem biraz üst level oldukları, hem de odun kömürü onlara fazla gerek bırakmayacak kadar etkili olduğundan ona girmiyoruz. Şimdi yapımına geçiyoruz, son derece basit.
Malzemeler 1-odun kömürü talaşı, 2- havadaki aerosolleri(sıvı zerrecikler) tutacak sıkı yapıda keçe, pamuk vb. malzeme 3- filtreyi düzenini oturtacağınız bir kap (kola kabı vb.) Hepsi bu.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz sistemi taklit edeceksiniz:
+Bir kap alınır ve alt zeminine ortam havasının gireceği delikler açılır.
+ikinci kısma havadaki sıvı zerrecikleri tutan bir pamuk ya da keçeden katman yapacaksınız. (Bir nevi ön temizleme) Keçenin solumanızı zorlaştıracak kadar sıkı olmamasına dikkat edin.
+son kısma ise asıl filtreleme işini görecek olan odun kömürü talaşını koyacaksınız.
+Odun kömürü talaşının üzeine bir kat geçirgen bez ince bir kat pamuk vs. ile kapatılır.
+Son olarak nasıl yapacağınız size kalmış temiz hava çıkışı da girişteki gibi delikli halde kapatılır, katmanlar sabitlenir.

 Odun kömürü talaşı nasıl olacak diye düşünebilirsiniz o da şöyle olacak:
( Herkes özelden mesaj atıp talaşı nereden bulacağız diye soruyor; odun kömürünü parçalayacak sonra yarım santime kadar olan parçaları kullanacaksınız ne toz olacak ne iri parça. Amaç aşağıdakine benzer ortalama boyutu elde etmek, boyutu önemli şekli değil! )
                                    
Aşağı yukarı bu boyutta olan parçaları alıp aynı bu resimdeki gibi yığacaksınız.


                                           
 Şu resim de fikir verebilir ama o uzun hortuma gerek yok bence.
                                            
Hepsi bu kadar, bir de deniz gözlüğü aldınız mı tamamdır, gaz maskeniz hayırlı olsun.

2 yorum:

 1. aktif karbon ile odun kömürü farklı diye biliyorum.
  aktif karbon, odun kömürünün kimyasal işlemden geçirilmesiyle elde ediliyormuş. nette anlatınlara göre: % 25 Kalsiyum Klorür ve su ile kömür bir plastik kova içersinde karıştırılıp 1 gün bekletiliyor. daha sonra suyu süzülüp birkaç defa suyla durulanıyor. ardından 200 derece fırında 3 saat tekrar pişirilip son olarak toz haline getiriliyor.
  Hazır yapılmışı şurada==>
  http://www.sanalpazar.com/Havalandirma-Icin-Koku-Temizleyici-Aktif-Karbon-1kg__isp6519708

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, odun kömürü de aktif karbondur. Pek çok elde yolları var, ingilizceniz varsa şuradan bakabilirsiniz. https://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon#Production
   Ayrıca bkz: Piroliz.

   Sil